Velkommen til Paradishaven
Velkommen til vores hjemmeside.Det er den gamle fuchsiahave vi nu har døbt om, da vi har en tusindtal af andre planter.Vi bor i en gammel skole og vores have er på 13.500m². Den består af en gammel have med fuchsia og ny med alt det andet. Vi har vel omkring 1000 alpine planter, 250 rhododendron, 2 store stauderbede med en espalier imellem. 600 roser, hosta, 700 dahlia, ca. 650 fuchsia, mange fors. primulaer, liljer, krydderurter og medisinske planter, løgvækster, træer og buske og en sø. Og en masse andet.
Velkommen til vores hjemmeside
29 januar 2012
Så er den første måned gået i det nye år og der har nærmest været begyndende forår i haven og vi har fået gravet en lille regnvandssø neders i haven så regnvandet kan komme væk fra træer og buske så der ikke er flere der drukner.
Og den virker.
Nu er det dog blevet vinter der er ca. 4-5 cm. sne og alt er hvidt, flot men øv.
Jeg har fået sået alt mit primula frø så det er spændende med de nye sorter.
Karin

Velkommen til vores hjemmeside
I ønskes alle en glædelig jul og et godt nytår og på gensyn i 2012.
Med venlig hilsen
Karin og Jørgen Høj

Velkommen til vores hjemmeside
Vi har åben for havebesøg fra den 01. maj  - til den 1. oktober. Alle dage fra 10.00 - 17.00. Mandag lukket.
Vi holder også åben efter aftale.
Lige nu blomstrer der nogle forrskellige primulaer, cyklamen og enkelte andre der ikke kan finde ud af årstiden.                 
    I må gerne tage madpakken med og nyde den i haven.
Der er borde og stole.

Karin og Jørgen Høj
Gallevej 64, Utterslev
4913 Horslunde.   
tlf. 54934050
www.paradishaven-lolland.dk
karin.hoej@paradis.dk
Vi bor i svinget lige før kirken.
Entre 40 kr.
Grupper over 10.  30 kr.
børn under 14 år. gratis
Årskort 75 kr.


Velkommen
Her kan du følge med i vores have, se vores billeder og skrive en hilsen til os i vores gæstebog. God fornøjelse!

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

12.08 | 17:02

jeg syntes at jeres orkideer er utroelige flotte,Jeg har selv 9 stk. og de 3 af dem blomster nu. 1 er sart lilla med lidt gult - 2. er hvid med mørk lilla kant.

...
31.07 | 12:12

rigtig gode sider, man får meget inspiration og ideer.

...
08.06 | 11:46

sikke nogle flotte billeder !

...
08.06 | 11:35

hej !
skøn Pæon !
er det en krydsning mellem Træpæon og alm. Pæon ? For sådan har jeg selv lige købt, og jeg glæder mig til at se den i blomst.

...
Du kan lide denne side
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig! Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE